Wymiana sprzęgła Szczecin
Większość ludzi zakłada, że sprzęgło w samochodzie jest pedałem na lewo od hamulca. To częściowo prawda, ale jest to nieco więcej niż to. Poniżej wyjaśniono, w jaki sposób działa sprzęgło, dlaczego jest ono ważne dla Twojego pojazdu oraz jakie opcje naprawy i konserwacji sprzęgła pozwolą utrzymać Twój pojazd w dobrym stanie i dobrze się nim poruszać.
Budowa sprzęgła
Sprzęgło jest podzespołem przekazującym napęd z silnika do skrzyni biegów. Składa się ono z trzech elementów: tarczy, docisku oraz łożyska, w niektórych konstrukcjach współpracuje z dwumasowym kołem zamachowym. Do zadań tarczy sprzęgła należy oprócz przenoszenia oraz rozłączania napędu również redukowanie drgań skrętnych przenoszonych z wału na skrzynię biegów oraz amortyzowanie przeciążeń powstających podczas ruszania pojazdu lub gwałtownego dodawania lub odejmowania gazu. Amortyzacja przeciążeń podczas ruszania odbywa się dzięki uślizgowi na styku elementu ciernego tarczy i docisku, zaś podczas jazdy do wytłumiania drgań skrętnych wału korbowego używany jest tłumik drgań zlokalizowany na tarczy sprzęgłowej. W części obecnie stosowanych konstrukcji tłumik drgań skrętnych w tarczy został zastąpiony kołem dwumasowym.
Serwis sprzęgła i wymiana sprzęgła
Elementem sprzęgła najbardziej narażonym na zużycie jest tarcza. Głównym elementem tarczy sprzęgłowej są okładziny cierne zużywające się poprzez tarcie każdorazowo podczas ruszania samochodu, oraz zmiany biegów. Aby zmniejszyć zużycie tarczy sprzęgła należy unikać gwałtownego ruszania, oraz jazdy na tak zwanym półsprzęgle tzn. z częściowo wciśniętym pedałem sprzęgła. W przypadku jazdy na półsprzęgle na styku tarczy sprzęgłowej i docisku następuje ciągłe tarcie powodujące przyspieszone zużycie okładzin ciernych. Do popularnych usterek sprzęgła należy również popękanie oraz zaolejenie okładzin ciernych. W przypadku uszkodzenia uszczelniacza na wale lub wałku skrzyni biegów następuje wyciek oleju i zabrudzenie tarczy sprzęgła czego efektem jest ślizganie się sprzęgła. W przypadku uszkodzenia elementów amortyzujących drgania skrętne podczas puszczania sprzęgła odczuwać będziemy gwałtowniejsze szarpanie lub wibracje. Docisk jest najtrwalszym elementem sprzęgła, może się odkształcić lub mogą pęknąć sprężyny dociskowe zapewniające odpowiedni docisk do tarczy sprzęgłowej. W związku z powyższym wymieniając tarczę należy również wymienić docisk. W przypadku pojawienia się szumu po wciśnięciu pedału sprzęgła najprawdopodobniejsze jest uszkodzone łożyska wyciskowe. Wymiana zespołu sprzęgła wymaga demontażu skrzyni biegów w związku z czym wymiana pojedynczych podzespołów jest nieopłacalna – wymieniając sprzęgło należy wymienić komplet tzn. tarczę, docisk oraz łożysko wyciskowe.
UKŁAD HAMULCOWY
Konserwacja hamulców jest niezbędna w celu zapewnienia bezpieczeństwa samochodu
UKŁAD NAPĘDOWY
W warsztacie samochodowym FAST wymienisz przeguby napędowe, półosie, sprzęgła i wiele więcej
WYMIANA OLEJU
Okresowa wymiana oleju ma kluczowe znaczenia dla stanu technicznego silnika
WYMIANA ROZRZĄDU
Okresowa wymiana rozrządu zapobiega uszkodzeniom silnika i kosztownym naprawom